صفحه اصلی    |    درباره کانون    |    تماس با ما                                                                                                               ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۷ مرداد
 
پند ها و عبرت ها

امیر المؤمنین علیه السلام: ما أکثر العِبَر و أقلّ الإعتبار
حکمت 297 نهج البلاغه صبحی صالح
امیر مؤمنان علیه السلام فرموده­اند: چه بسیارند پندها و چه اندک اند پند گیرندگان.
مطالعه تاریخ علاوه بر آن که مایه سرگرمی است موجب عبرت گرفتن از سرگذشت دیگران چه از جنبه سلبی و چه از جنبه ایجابی خواهد بود. چه بسا تأمل در تاکتیک­ های سرداری که در نبرد با دشمنانش به پیروزی هایی دست یافته بتواند در روزگاران پسین نیز موفقیت هایی را در پی آورد و همچنین سیاست های شکست خورده ورشکستگان تاریخ نیزمی تواند راهنمای سرداران و سیاستمداران آینده در پوشاندن نقاط ضعف تدابیرشان باشد. به عنوان نمونه اگر رهبر ارتش قدرتمند آلمان، در بحبوحه جنگ جهانی دوم، از سرنوشت ناپلئون عبرت ستانده بود سربازان بینوای خود را در سرزمین یخ زده روسیه به هلاکت نمی افکند و بدین ترتیب شاید ورق پیروزی های ارتش نازی به این زودی بر نمی گشت.
گاهی برای عبرت گرفتن از روزگار نیاز به کنکاش در لابلای صفحات تاریخ و تلاش در جهت تمیز سره از ناسره نیست، بلکه کافی است آدمی به خاطرات خود مراجعه نماید و با مرور آن برای آینده اش درس گیرد.
 پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و در شرایطی که نیروهای مسلح ایران اصلاً آمادگی دفاع از کشور را نداشتند و مردم و مسئولان نیز خود را در شرایط جدید باز نیافته بودند، رژیم صدام با تحریک عوامل داخلی خود، نظیر گروهک های کومله، دموکرات، خلق عرب و ... در جهت ایجاد نا امنی و تجزیه کشور تلاش نمود و این آرزو را در سر می پروراند که شاید بتواند به براندازی نظام انقلابی در ایران نیز دست یابد؛ اما با شکست مزدوران داخلی وابسته، رژیم صدام به نیابت از استکبار و صهیونیزم به همراهی برخی کشورهای عرب مرتجع منطقه همچون اردن، کویت، سودان(در زمان حکومت جعفر نمیری)، عربستان، مصر و ... و پشتیبانی اطلاعاتی و لجستیکی ابرقدرتها به میدان کارزار وارد شد و حمله همه جانبه ای را با بمباران هوایی پیش دستانه فرودگاه ها و زیرساخت های کشور آغاز نمود؛ اما این جنگ ناجوانمردانه که هشت سال به طول انجامید با سرشکستگی صدام و با ناکامی اربابان صهیونیستش و البته با تلفات و خسارت های بسیار سنگین برای دو ملت ایران وعراق پایان یافت. نتیجه این تجاوز هشت ساله نفرت مردم ایران و عراق از رژیم بعثی صدام و همچنین بی آبرویی اربابان آن رژیم بود که هنوز پس از سال ها، از آن نفرت و بی آبرویی، چیزی کاسته نشده است؛ اگرچه برای ملت ایران- علاوه بر این- تجربه ای گران بها از ایثار و نثار و شهامت و مقاومت بود.
امروز در ذهن بیشتر مردم جهان همچنان خاطره یک جنایتکار جنگی از رژیم بعثی عراق باقیست. اما امروز جز همان خاطره تلخ و نفرین انسانها که نثار صدام می شود و یاد وی به عنوان مثال شرارت و بد ذاتی چه به جا مانده است؟ آری! نقشی پر شکوه از عظمت و صلابت ملت ایران نیز برای همیشه در یادها ماندگار گردید.
شگفت آن که پادشاه فرتوت عربستان که کشورش خود، طعم نمک نشناسی! صدام را چشیده، امروز پا جا پای صدام گذاشته و دقیقاً همان تجربه راتکرار می نماید! آتش افروزی، تفرقه افکنی، تلاش برای تجزیه کشور، ترویج تروریسم و ... اقدامات نظام سعودی علیه انقلاب نوپای مردم یمن است. مردم یمن که در پی موج بیداری اسلامی در منطقه، حرکت انقلابی خود را به پیروزی رساندند، آماج توطئه های گوناگون نظام سعودی به نمایندگی از دنیای استکبار قرار گرفتند اما با شهامت و دور اندیشی و حزم، همه توطئه ها را شکستند و در نهایت با حمله تجاوزکارانه نظام سعودی روبرو گردیدند. آیا با وجود تجربه رژیم بعث صدام- دوست دیرین آل سعود- در پیش روی سردمداران حکومت سعودی آزموده را آزمودن، خطا نیست؟! آیا برای این نابخردی و خامی سران سعودی باید هزینه های سنگین از جان و مال مردم مظلوم منطقه پرداخت شود؟! و آیا سرنوشتی جز سرنوشت صدام برای حاکمان سعودی و افتخار و عزت برای مردم یمن می توان انتظار داشت؟!
تأمل برانگیز آن که در زمان حمله ارتجاع عرب به انقلاب اسلامی، ایران مظلوم هیچ حامی قدرتمندی نداشت وبه سبب تحولات سیاسیِ انقلابی، نیروی نظامی این کشور نیز در حضیض ضعف بود، اما امروز انصار الله یک نیروی شبه نظامی قوی را در اختیار دارد که اقلاً سه بار در دهه های گذشته ارتش سعودی را شکست داده و از حمایت حزب الله- قدرتمندترین نیروی شبه نظامی جهان- و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران به عنوان قویترین کشور خاورمیانه برخوردار است و قطعاً ارتش سعودی قویتر از ارتش رژیم صهیونیستی در جنگ های 33 روزه، 22 روزه و 51 روزه نیست، چنانکه مجموعه ارتش های کشورهای متجاوز به یمن، قویتر از مجموعه ارتش صدام و حامیانش از قبیل آمریکا، شوروی، اروپا، کشورهای عرب مرتجع و ... نمی باشند. شاید دور نباشد آن روزی که ملک سلمان- همچون صدام- توسط مردم کشور خودش به دار مجازات آویخته شود.

 
 
 
نظرات خود را با ما در میان بگذارید
   
 
نام و نام خانوادگی:
 

نظر ارسالی :

 
 
 
 
برای عضویت در سامانه پیام کوتاه کانون فرهنگی شهدای گمنام، شماره همراه خود را در قسمت زیر وارد نموده و بر روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید.
شماره همراه:

کلیه حقوق این سایت متعلق به کانون شهدای گمنام می باشد. طراحی و تهیه: شرکت فناوری شبکه نگاه نو